צליאק על קצה המזלג

 

מהי תופעת הצליאק (הידועה גם בשם כרסת)? אילו תסמינים מאפיינים אותה?
כיצד מאבחנים אותה וכיצד מטפלים?

 

צליאק (בעברית "דגנת" או "כרסת" – על שם התסמין המאפיין של הבטן הנפוחה) היא חוסר יכולת של הגוף לעכל גלוטן. הגלוטן הוא חלבון הנמצא בדגנים - חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל והוא מורכב מהחלבונים גילאדין וגלוטנין.
תאי מערכת החיסון של אנשים הרגישים לגלוטן מזהים בטעות את הגליאדין שנספג בתאי הדופן הפנימית של המעי הדק כגוף זר (פתוגני), תוקפים את תאי המעי הדק וגורמים בכך להפרעה בספיגת מזון. די בכמויות זעירות של גלוטן (מעל 20 חלקים למיליון) ליצירת הנזק הבריאותי.

שכיחות התופעה

בשל הקושי באבחון הצליאק, ההערכה הרווחת היא כי שיעור הרגישים לגלוטן גבוה בהרבה ממה שנוטים לחשוב, ויש הטוענים כי הוא מגיע ל 1%-2% מכלל האוכלוסייה. שכיחות התופעה המוערכת כיום היא 1:120 עד 1:300 באירופה ובצפון אמריקה. בישראל נמצאה שכיחות של לפחות 1:157.

תסמינים

תסמינים אופייניים לרגישות לגלוטן:

  • הפרעות גדילה אצל ילדים - משקל נמוך, קומה נמוכה, גפיים רזות מהרגיל, איחור בהתפתחות המינית
  • בטן נפוחה, כאבי בטן, בחילות, הקאות, עצירות או יציאות שלשוליות מרובות.
  • אנמיה המתבטאת בעייפות וחיוורון
  • אי פריון אצל נשים - הפלות חוזרות ולידות מוקדמות של ילודים בעלי משקל לידה נמוך.
  • תופעות התנהגותיות - דיכאון, היפראקטיביות ותפקוד יומיומי ירוד.

הגורמים

הופעת הרגישות תלויה בשילוב של מספר גורמים, בכלל זה נטייה תורשתית, גורמים סביבתיים וחשיפה נמשכת לגלוטן בתזונה.

גנטיקה

המנגנון הגנטי של רגישות לגלוטן טרם בודד, אך ידוע היטב כי קיימת שכיחות גבוהה של צליאק בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה. בתוך קבוצת הגנים הידועה בשם HLA קיימות שתי מולקולות הקשורות לצליאק - HLA DQ2 ו- HLA DQ8. הבדיקה הגנטית מבוצעת כיום בישראל, ובהיעדרן של המולקולות ניתן להניח כמעט בוודאות כי האדם אינו סובל מצליאק. יחד עם זאת, מאחר והן עשויות להופיע גם אצל כ- 30% מהאוכלוסייה שאינה סובלת מצליאק, הבדיקה יעילה כדי לשלול את התופעה, אך אינה מספיקה לאבחון חיובי.

גורמים סביבתיים

בין הגורמים הסביבתיים, העשויים להשפיע על הופעת צליאק ניתן למנות: חלב אם, דלקות במערכת העיכול, ניתוחי בטן. בנוסף, קיימת סברה שקיים קשר בין מצבי מתח (STRESS) לבין התפתחות התופעה, אך היא טרם הוכחה מחקרית.

אבחון

לצליאק פנים רבות . לעיתים היא מתבטאת בשלל תסמינים ולעתים היא חסרת ביטוי קליני כלשהו.
בבדיקות דם של אנשים הרגישים לגלוטן נמצאה רמה נמוכה של כוליציסטוקינין (CCK), הורמון המופרש לדם בעקבות גירוי של מזון וגורם לתנועתיות המעי.
בדיקות הדם והבדיקה הגנטית (HLA) מספקות רק חלק מהתמונה ואינן מספיקות לצורך אבחון. ביופסיה של המעי הדק, הנעשית באמצעות אנדוסקופיה, היא הדרך הכמעט ודאית היחידה כיום לאבחון התופעה.

טיפול

הטיפול היחיד המבטל את כל התסמינים הוא הימנעות קפדנית מאכילת מזונות המכילים גלוטן.
המזונות מהם יש להימנע כוללים חיטה, שעורה ושיפון. לגבי שיבולת שועל קיימת סוגיה בעייתית: שיבולת השועל עצמה נטולת גלוטן ואולם כל יבולי שיבולת השועל המשווקים לצרכן מעורבים בדגנים המכילים גלוטן. לכן, ההמלצה הרשמית כיום היא להימנע מצריכת שיבולת שועל עד להשגת יבולים טהורים.